První stížnosti kvůli údajnému sledování se objevily poté, co Jackie Stokesová, jež je zakladatelkou kybernetické společnosti Spyglass Security, uvedla, že má kopie konverzací z aplikace Tinder dating. „Dostala jsem upozornění, že bezpečnostní inženýr, který je v současnosti zaměstnán u společnosti Facebook, pravděpodobně využívá svého privilegovaného postavení ke sledování aktivit několika žen, které jsou v danou chvíli online,“ uvedla Stokesová v pondělí 30. dubna.
znak facebooku
Poukázáním na několik jeho online profilů byla Stokesová zároveň schopna určit identitu příslušného inženýra. Stokesová rovněž sdílela screenshot z jedné z konverzací v aplikaci Tinder dating, která měla probíhat mezi údajným pachatelem a jednou z jeho obětí. „Vy jste bezpečnostní analytik?“ napsala dotyčná žena. „Myslím, že to je opravdu úžasné.“ Údajný stalker měl následně odpovědět: „Haha, víc než to… ale něco na ten způsob… Snažím se mimo jiné zjistit, kým jsou počítačoví hackeři ve svém reálném životě… takže se dá říct, že něco jako profesionální stalker… a musím uznat, že vás je opravdu těžké najít. „
Facebook uvedl, že příslušný incident již vyšetřuje a ve středu oznámil, že dotyčný bezpečnostní inženýr byl již propuštěn. „Vyšetřujeme tuto záležitost jako vysoce urgentní,“ uvedl ve svém prohlášení Alex Stamos, hlavní bezpečnostní pracovník společnosti Facebook.
kybernetická bezpečnost a klíč
„Je důležité, aby informace o jednotlivých uživatelích byly při používání Facebooku v bezpečí a byly soukromé. Proto dodržujeme přísné zásady kontroly a také technická omezení, takže naši zaměstnanci mají přístup pouze k takovým údajům, které potřebují k výkonu své práce, například k opravě chyb, zákaznické podpoře nebo reakcím na platné právní požadavky. Zaměstnanci, kteří tyto kontrolní mechanismy zneužívají, budou propuštěni,“ dodává Stamos.