Plodiny

Lidstvo potřebuje mít dostatek potravy, protože ta je k životu zapotřebí. Už v pravěku se lidé vyvíjeli, protože od lovu zvířat se postupně přecházelo k sbírání plodin, pěstování a chovu zvířat. Samozřejmě tento proces nějakou dobu trval. Postupně s vývojem lidé začali zapojovat do práce na poli dobytek, protože některé druhy zvířat mají opravdu sílu. Třeba takové ruchadlo se řadí k velkému objevu, protože hlínu obrací a tím se nám dostane odpočatá část zeminy na povrch.

pole u cesty

Samozřejmě v této době ještě počet lidí pracujících v tomto oboru činil poměrně velké číslo. Jak se posouval kupředu, tak tohle číslo postupně klesalo, přičemž dnes už není nijak vysoké. Přesto zemědělství nesmíme rozhodně podceňovat, protože se bez něj neobjedeme. Sami můžete vidět, jak současné potraviny stoupají na ceně a tím se dost zvyšují výdaje domácností, což pro mnohé není částka, nad kterou by mávli rukou.

Těžké stroje

Velkou roli kromě lidí hraje technika, protože ta díky svému výkonu a možnostem je mnohonásobně rychlejší než pouhý člověk. Takový traktor je velmi využívaný stroj, protože zajistí všemožné úkony. Třeba při orbě má slušnou záběrovou šířku, takže umožňuje za poměrně krátkou dobu zvládnout velkou plochu. Moderní stoje jsou konstruovány tak, aby měli dostatečný výkon a zároveň nízkou spotřebu. Samozřejmě vzhledem k tomu, kolik hodin běží, tak je vyžadována dobrá spolehlivost.

traktor na poli

Samozřejmě traktorem to nekončí, protože dále tu máme kombajn, jenž umožňuje rychlou sklizeň. Takový stroj sice není levná záležitost, ale vzhledem k tomu, co dokáže, tak se řadě zemědělcům vyplatí. Ty mají celý vozový park a ten je zapotřebí udržovat v dobrém technickém stavu. Vývoj stále pokračuje, takže se můžeme těšit na to, jaké nové stroje a technologie budou představeny třeba za 10 let, když už nyní jsou na vyspělé úrovni.