Elektrická energie nepatří v našich zemích zrovna k těm nejlevnějším komoditám, spíše je to právě naopak. I zde se dá ale ušetřit, a to snížením spotřeby. Toho docílíte buďto tím, že budete méně svítit a používat méně elektrospotřebiče, nebo si pořídíte šetrnější světelný zdroj. Na trhu dnes existuje celá řada žárovek, které jsou v tomto ohledu daleko před klasickými vláknovými typy, ale co se týče úspor, zdaleka nejlepší jsou LED žárovky a světelné zdroje fungující na této technologii obecně.
planeta v žárovce

Výhody

Pokud máte doma tradiční typ vláknových žárovek, určitě byste měli minimálně přemýšlet nad jejich výměnou. Jedná se totiž o velké požírače elektrické energie. Nahraďte je LED žárovkami a vyděláte na tom už během pár měsíců. Jsou o poznání spořivější, a to až desetkrát. I jejich životnost je impozantní. Počítá se zhruba na patnáct až dvacet tisíc hodin. Jen pro srovnání, vláknové modely mají životnost pouhé dva tisíce hodin. Obrovský rozdíl. Příčinou je přehřívání. Zatímco LED žárovky jsou chladné i při několika hodinovém chodu, vláknovky se rozžhaví takřka do běla během několika vteřin. To je příčinou jejich vysoké spotřeby a zároveň tak nízké životnosti.
objímka s žárovkou

Nevýhody

Samozřejmě, že LED žárovky nemají jenom samá pozitiva, ale je tu také jedno velké negativum – cena. Ta je vyšroubovaná skutečně hodně nahoru, i když v posledních letech tento druh úsporných žárovek zlevnil, pořád se nejedná o nic laciného. Dvě stě korun za jeden kus je opravdu hodně a mnoho lidí si rozmyslí, jestli nemá své peníze raději investovat jinam. Tento krok by se zdál logický, ale kdybyste si vybrali jiný typ spořivých žárovek, který by nebyl tak drahý, pořád byste v konečném důsledku tratili. LED žárovky nekupujete, co rok či dva, ale jednou za pět šest let. Jedná se tedy o dlouhodobou investici, kterou už v brzké době nebudete muset opakovat. Vyšší počáteční výdaje na začátku za tak úsporný zdroj světla rozhodně stojí.