Ženšen korejský je rostlina, která do svých kořenů absorbuje mnoho výživných látek, kořeny připomínají tvar lidského těla, tedy hlavu s krkem, trup a končetiny, a můžeme se domnívat, že to souvisí i s jeho využitím. O ženšenu se totiž všeobecně ví, že dokáže „hojit všechny rány, neduhy a bolesti“, proto se mu také přezdívá „všehoj“.

kvetoucí ženšen

Z ženšenu se využívá jak nadzemní část rostliny, tak zejména kořen. Kořen se suší a rozemílá na prášek nebo se prodává nařezaný na malé kousky a připravuje se z něj čajový odvar. Může být i náhradou klasické kofeinové kávy v kombinaci s praženým ječmenem a žitem nebo čekankovým kořenem (cikorkou). Co od výluhu z ženšenového kořene můžete očekávat?

Je to adaptogen – ženšen spadá do kategorie adaptogenních rostlin, což znamená, že vás dokáže lépe přizpůsobit (adaptovat) působení stresových vlivů. Budete lépe čelit různým nepříznivým událostem v životě, zejména při kontaktu s lidmi, kterým se není tak jednoduché vyhnout, jako jsou nepříjemní úředníci či ošetřující lékaři, kolegové v zaměstnání, klienti či zaměstnavatelé, pro které pracujete, nepříjemně naladění členové rodiny, příbuzní atd. Ženšen působí v těle tak, že obnovuje ztracenou hormonální rovnováhu, kdy se při stresu do krve vylučuje příliš mnoho stresových hormonů (např. adrenalinu, kortizolu).

kořen ženšenu

Hormonální rovnováha zlepšuje i sexuální funkce. Kdo je vystresovaný, jen velmi stěží reaguje na přirozené sexuální podněty a spíše se jim vyhýbá, nemůžete od takového člověka očekávat jiný vývoj, více nakloněný vzájemné lásce, péči o partnera a touze užít si milování. Adaptogeny nás navrací zpět k sobě samým, abychom si lépe uvědomili smysl života a mohli také lépe nejen ve stresu fungovat, ale zejména se snažit o jeho cílenou eliminaci. Čím více stresových faktorů dokážeme zcela z života odstranit, tím lépe pro nás i pro naše okolí.