Ohledně rodičovského příspěvku koluje spousta mýtů. Tento příspěvek se pobírá po mateřské. Mateřská většinou bývá 28 týdnů v průběhu těhotenství a po narození dítěte. Pak končí a nastupuje právě tento příspěvek.

Rodičovský příspěvek Ferovahypoteka se pro rok 2020 navýšil na 300 000Kč.

V roce 2020 se zvýšil oproti předešlému roku o 80 000Kč. Nyní je tedy základní příspěvek na jedno dítě 300 000Kč. Tyto peníze se rozpočítají do určitého období, které si můžete sami zvolit. Nejčastěji jde o 3 nebo 4 roky.

Peníze nemůžete vzít najednou a na něco je použít. Tímto způsobem to opravdu nefunguje. Jsou jakoby uložené a budou se Vám posílat po měsíčních splátkách. Nelze je vyčerpat najednou.

Narození dítěte je zřejmě asi největším zážitkem v životě. Celý život, jeho průběh i všechno okolo to změní.

miminko v košíku

A jak je to tedy s prací a penězi v této době?

Myslíte si, že nemůžete během této doby pracovat? O tom koluje opravdu mnoho různých mýtů. Nejčastější je právě ten, že nemůžete během této doby vůbec pracovat. To ale není pravda.

V případě, že pobíráte tento příspěvek, můžete normálně chodit do práce nebo dokonce i podnikat. Je naprosto jedno, jakou práci budete vykonávat.

miminko s čepicí

Existuje tedy nějaké omezení? Ano, může existovat, týká se například Vašeho dítěte. Jestliže chcete pracovat, tak klidně můžete. Ovšem nemůžete dávat své dítě do jeslí na více jak 46 hodin za měsíc. Tato pravidla platí v případě, že je Vašemu dítěti méně než dva roky, je tedy ještě miminkem a zákon pamatuje na to, aby dítě prospívalo a samozřejmě, že nejvíce k tomu potřebuje lásku a péči především svých rodičů. Od roku 2020 se měla tato doba prodloužit na 92 hodin.

Jestliže nevíte, kam pro peníze můžete jít, tak to bude na okresní správu sociálního zabezpečení. Neměli jste čas vše potřebné předem zařídit? Nemusíte se obávat, nic se neděje. O příspěvek můžete žádat i zpětně, čili o nic nepřijdete. Dokonce je lhůta stanovena až na 3 měsíce po narození dítěte, do té doby, byste to však měli stihnout.

Jakmile tam půjdete, nezapomeňte, že potřebujete potvrzení o nároku na dávky.