O tom, že existuje něco jako 3D tiskárna jste již určitě slyšeli. Možná jste už zaslechli i to, že jejím prostřednictvím jdou vyrobit různé typy součástek, nejčastěji z umělé hmoty. Je to daleko rychlejší proces než tradiční způsob výroby. Také možná víte, že 3D tisk se už začíná používat i ve zdravotnictví a v budoucnu se předpokládá, že se tímto způsobem budou vytvářet některé vnitřní orgány. Odpadne tak nutnost čekat na dárce. To je však ještě hudba budoucnosti. Co je ovšem již dnes reálné a o čem jste nejspíše ani netušili je možnost vytisknout celé budovy. Skutečně. Už existují plány, které by měly vejít do praxe v nejbližších měsících.

ikona tiskárna 3d

Hlavní příčinou, proč se na tomto projektu začalo pracovat, je velký problém s lidmi bez domova, který ve Spojených státech narostl do netušených rozměrů, zvláště v některých jižních státech. Řešit tuto dá se říci urgentní sociální krizi je tedy opravdu nutné, ovšem jak? Ubytovacích kapacit pro sociálně slabé je málo všude na světě, nejen v USA. Navíc i kdyby bylo, není to dlouhodobé řešení. Jen se problémy přesunou jinam. Daleko lepší je dát každému bezdomovci, co má zájem dostat se z ulice a najít si práci, vlastní bydlení. Postavit ale i menší domek je časově, ale i finančně a časově poměrně náročné. Díky 3D tisku to lze ale relativně snadno, levně a hlavně rychle.
oprava tiskárny

Skvělou zprávou je, že se nemá jedna pouze o nějaké laciné řadové baráčky, jejichž strohá architektura ničím nezaujme, ale o vizuálně zajímavé stavby, která svým vzhledem budou připomínat tradiční středoamerické bungalovy. Samozřejmostí je, že se bude jednat o obydlí se vším všudy. Tedy s fungujícími odpady, elektrickými rozvody a dalšími nezbytnostmi. Pokud bude tento projekt úspěšný, může být inspirací pro obdobné projekty po celém světě, třeba i u nás. Nakročeno je k tomu dobře.