Móda z Francie je známá hlavně pro svoji extravaganci a také jednoduchost. Stejně tak je proslulá móda Itálie . V této zemi mají prestižní školy a univerzity, kde se dá vystudovat módní návrhářství, návrhářství bot a také doplňků, šperků, módní fotografie a také třeba marketing. Prostě všechno, co se dá v módním průmyslu využít a zužitkovat. Není výjimkou, že se pro veřejnost pořádají kurzy, pokud už není možnost nějaký vhodný obor studovat. Může se zdát, že to je důvodem, proč je Francie zemí módy, nicméně toto všechno má původ právě již v historii.

Louis Vuitton

Právě již v 17. století se Francie začala prosazovat v oblasti módy. Jednalo se o barokní módu. Oděvy byly rozevláté a velmi vzdušné a klady velkou pozornost právě na krásu lidské siluety. Tato móda byla obrovským protikladem ku španělské naškrobené módě. Samozřejmě se celý svět snažil módu Ludvíka, krále slunce, kopírovat.

 

Později s vyhlášením císařství ve Francii však bylo nutné, projevit veškeré změny naplno, a tak došlo i na novou módu. V tuto dobu měla na módu největší vliv Napoleonova první žena, císařovna Josefína. V tuto dobu se dostaly do hry opět těžké látky a zlaté a stříbrné nášivky a výšivky. Majestátnost šatů s nabíranými rukávy, sukněmi s dlouhými vlečkami doplňovaly pláště s vysokými límci. Mužské obleky pak doplňovaly zase cylindry a napoleonské klobouky, barevné rukavice a samozřejmě vycházkové hole.

 

Samozřejmě všichni dobře známe nejslavnější návrháře světa, kteří pochází právě z Francie, ať už je to Chanel, Christian Dior, Yves Saint Laurent či Jeanne Lanvin, René Lacoste a Pierre Cardin. Nelze opomenout značku Louis Vuitton, Gay Laroche a Jean-Paul Gauleiter. Inu, kdo by je neznal?

 

Jak se v takové konkurenci mohou prosadit mladí a nadějní návrháři? Jednak tedy k tomu mají úchvatné podmínky v podobě možností studia, ale určitě musí vynakládat obrovské úsilí, musí být pilní a určitě musí mít krapet štěstí. Ovšem, pravděpodobně to se týkalo i všech zmiňovaných návrhářů.

luxusní obchody

Mezi naděje francouzské módy nyní patří Isabel Marant a mladý Eymeric Francois, který zaujal předvedením zcela netradičních haute couture kolekce, právě na prestižním pařížském týdnu módy.