Jak vypadá takový suchý zip, si dokáže vybavit každý z vás, a zpravidla vás ihned budou napadat nejrůznější aplikace na oděvech, obuvi a zavazadlech. Tam se také nejčastěji využívá již několik desítek roků. Jeho objev, resp. skutečné průmyslové využití se datuje do druhé poloviny dvacátého století, tehdy šlo zpočátku o nesmělé krůčky, ostatně jako u všech objevených technologií. Mezi prvními to bylo zapínání sportovní a dětské obuvi, později manžety na rukávech bund, a začal se objevovat na všech typech výrobků, které jsou určeny pro outdoor – stany, spacáky, deky, bundy, ponča, návleky, čepice, rukavice a mnoho dalších produktů v této kategorii.

suchý bodlák

Tím však výčet využití jednoho z nejzajímavějších vynálezů dvacátého století nekončí. Princip bodlákových háčků se začal objevovat i v průmyslových odvětvích, kde byste jej nečekali, např. ve stavebnictví, v automobilovém průmyslu, pro farmaceutické a medicínské účely. A pochopitelně se uplatní i v domácnosti:

Suchý zip je požehnáním pro šikovné švadlenky

Ložní textilie – jednoduchý zapínací systém dokáže zastoupit i obyčejné knoflíky. Navíc s podstatnou výhodou minimální údržby – odpadá neustálé zašívání knoflíků, zvláště u dětského povlečení. Můžete jej snadno přišít na obaly přikrývek i polštářů jednoduchým stehem, šicí stroj to zvládne během několika minut.

dětské bačkůrky

Sedací vaky – v současnosti jsou předmětem zájmu mnoha lidí sedací pytle a vaky. Jsou mnohem pohodlnější, než klasická křesla nebo pohovky, https://www.kika.cz/shop/cs/kikacz/nabytek/obyvaci-pokoje/rozkladaci-pohovky navíc cenově dostupná, a vyrábí se v mnoha různých provedeních (tvarech, barvách a vzorování). Výplně tvoří zpravidla polystyrenové kuličky a ne všechny vaky umožňují výplň časem vyměnit, nebo potah vyprat. Šikovná švadlena zvládne takový vak upravit – opatřit jej otvorem se zapínáním na dvojitý systém suchého zipu, který umožňuje obsah pohodlně vysypat, potah prát v pračce, přičemž se zipový mechanismus nepoškodí a takto může sloužit řadu let.