Jedním z nástrojů, které podnikatelé občas využívají, pokud je firma ve skutečných finančních potížích a prakticky před krachem, je vyhlášení insolvence. Ve stručnosti se jedná o vyhlášení neschopnosti dostát svým finančním závazkům.

Je samozřejmé, že tento proces, ačkoliv firmě může pomoci, neboť se tím prakticky vymažou dluhy, které má, v sobě nese i určitá omezení. Je to pochopitelné, neboť by tento systém mohl být jinak velmi snadno zneužitelný. Jaká omezení to tedy jsou?

penize2

V první řadě nesmí uzavírat žádné další finanční transakce. To znamená, že nemůže uzavírat žádné zakázky, kromě těch absolutně nezbytných. Pozastaveny jsou mu také veškeré platby. Peníze z nich jdou pak na splácení dluhů. Celkově vzato to má za následek, že firma nemůže mít žádný zisk.

Možná vás ale také napadne, zda je možná i insolvence fyzické osoby Rejstriky.info. Koneckonců, nejen právnická osoba se může dostat do stavu finanční nouze. A především starší lidé či lidé s nižším vzděláním jsou náchylní k tomu dostat se do kolotoče půjček, které mohou skončit exekucí a zabavením veškerého majetku.

Vyhlášení insolvence je jednou z cest, jak z této dluhové pasti ven. Ovšem není to něco, co by se mělo používat často. Naopak, mělo by jít až o poslední možnost, kterou zvolíme až tehdy, pokud není jiná cesta. Jak tedy funguje?

pujcka1

Jednoduše řečeno, velká část dluhu, který máme, je nám odpuštěna. Avšak výměnou za to budeme muset něco zaplatit. Jednoduše řečeno, z výplaty, důchodu, dávek či jakéhokoliv jiného přijmu, který pobíráme, nám zůstane pouze zákonem stanovené životní minimum. Zbytek bude použit na splacení onoho dluhu. A vzhledem k tomu, jaké výše může dosáhnout, bude u některých lidí trvat dlouho, než i tímto způsobem vše splatí.

Je samozřejmé, že v průběhu této doby nemůžete dělat další dluhy, například vzít si nový mobilní telefon na splátky či uzavřít smlouvu na nový tarif či dokonce si vzít půjčku. Proto si vždy dobře rozmyslete, než do tohoto řešení půjdete. Věřte, že skutečně není pro každého.