Pokud zamíříte do Chile, můžete si všimnout zmixovaných zvyků původních kmenů s vlivem kolonizací Španěly. 
Avšak mnoho ostrovů, jih Chile byl dlouho izolován od okolního světa a tím si kmeny svou kulturu zachovaly. 
Jsou stále regiony, které si svou kulturu ponechávají dodnes, a to jim přidává na výjimečnosti. S tím se můžete setkat třeba na Velikonočním ostrově. Co by to bylo na Velikonoční ostrov bez původního kmene Mapuche (dříve Araukánci či Araukáni). Na jihu Chile, především v jezerní oblasti a na ostrově Chiloé lze jejich kulturu také obdivovat. 
Festival, tanec
 
Hudba a tanec 
 
Chilani často pořádají různé slavnosti, při nichž tančí národní tanec s názvem ,,cuenca“, samozřejmě v národních krojích. Populární je také tanec ,,cumbia“, avšak moderní hudba ,,reggaeton“ ho začíná nahrazovat. 
Chile se nemusí stydět ani za svou folklórní hudbu Hispánců mísící se s hudbou původních obyvatel. Kečuánská a Ajmarská hudba nabývá stále více na popularitě. 
Co se týče hudby vážné, nejslavnějším skladatelem je Pedro Humberto Allende (1885-1957), který do skladeb komponoval právě chilský folklór. 
Pokud fandíte spíše rockovým kapelám, možná budete znát Los Angeles Negros. Folková zpěvačka Violleta Parraová je také často slyšet v místních rádiích.
 staré knihy
Literatura 
 
Když se řekne chilská literatura, každý by si měl vybavit jména Pablo Neruda (1904-1973) a Gabriela Mistral (1889-1957) jakožto držitele Nobelovy ceny. Chile má však více umělců. Je to například Vicente Huidobro (1893-1948), ten je považován za zakladatele španělsky psané moderní poezie. Ve stejném žánru pokračoval i Nicanor Parra (1914-2018). Dalším známým spisovatelem byl José Denoso (1924-1996). Ten se proslavil svým románem Zákaz vycházení. 
 
V současné době můžete narazit na díla od Isabel Allende (1942), která píše literární příběhy. Také spisovatel Antonio Skármeta (1940) se svými díly proslavil. Nezapomeňme ani na Luise Sepúlvedu (1949), známý svými díly Patagonský expresStařec, který četl milostné romány
Možná jste již zaslechli jméno Marcela Serrano (1951). Ta je řazena mezi nejlepší současné spisovatele Jižní Ameriky. 
Šokující díla, především o sexualitě, si můžete přečíst od Pedra Lemebela (1955). Ve světě je také velice obdivován Roberto Bolaňo (1953-2003). 
 
Film 
Nejpopulárnější filmař je v Chile Alejandro Jodorowsky, který je známý díky dílu La Montaňa Sagrada (1973). Chilan Alejandro Amenábar získal dvě Evropské filmové ceny
A Každý, kdo má rád seriály jistě zná seriál Hra o trůnyNarcos, ve kterých úžasně hrál Pedro Pascal pocházející ze Santiaga de Chile. V Americe se proslavil Cote de Pablo a Leonor Varela. 
 
Jak vidíte, Chilani se rozhodně nikdy nenudili a mají pestrou kulturu. Určitě stojí za to ji poznat na vlastní kůži.