Co je to vlastně alergie?
Alergieje nepřiměřená obranná reakce našeho těla a imunitního systému na přítomnost jakékoli látky, která se běžně vyskytuje v našem prostředí.
Antigen, který alergii způsobuje a může se jím stát jakákoliv látka, je původně pro zdravé lidi neškodný.
kočky v okně
Jaké alergeny nejčastěji spouštějí alergickou reakci?
·        pyl
·        roztoči
·        prach
·        hmyzí jedy
·        léky
·        potraviny
·        domácí zvířata
V tomto článku se budeme věnovat právě zmíněným domácím mazlíčkům. Která zvířata jsou tedy s nepříjemnými alergeny nejvíce spojena?
1.       Kočkyzpůsobují bez pochyby nejsilnější alergie díky svým velmi agresivním alergenům. Hlavním takovým alergenem je bílkovina, která je obsažena ve slinách a v mazu
2.       Nejlepší přítel člověka, tedy pes, se řadí na druhé místo žebříčku. U psů reagujeme nejčastěji na alergeny obsažené v kožních šupinách.
3.      Také zástupci drobných hlodavců jako jsou morčata, křečci, myši nebo králícinám mohou značně znepříjemnit svoji společnost. V tomto případě vyvolává alergii nejčastěji moč. Ta se po zaschnutí přilepuje na částečky prachu a tímto způsobem se poté rozšíří do celého uzavřeného prostoru.
4.      Chovatelé ptákůby měli mít na paměti, že tato zvířata potřebují v kleci hodně prostoru a místa k létání. Pokud nemají dostatek pohybu, alergeny se více zadržují v peří a kožních šupinách.
5.      Plazi a rybičky se mohou zdát jako neškodná zvířátka pro naše potěšení. Pokud si ale nedáte pozor na správnou údržbu terárií a akvárií, mohou se v nich začít vyskytovat plísně. U tohoto druhu je alergie spojena také s krmivem.
morče v košíku
Na závěr se nám nabízí otázka, co tedy můžeme udělat pro to, abychom zamezili alergickým projevům?
–          pořídit si čističku vzduchu
–          častěji uklízet, po úklidu důsledně vyvětrat
–          zamezit vstupu zvířete do pokojů, kde spíte (ložnice, dětský pokoj)
–          udržovat čistotu v mazlíčkově pelíšku
–          dodržovat hygienu po styku se zvířetem (mytí rukou po olíznutí)