Nezáleží na tom, jestli chováte potkany, křečky, osmáky, pískomily nebo králíky.Důležité je, že každé z nich má specifické požadavky na prostor, na pomůcky a na hračky.
Ale když vejdete do zverimexu, padne vám do oka záplava různých klecí. Až ve chvíli, kdy se rozkoukáte, vám dojde, že všechny mají plastová dna. Dokonce i domečky jsou z plastu. Ty jsou nejen nevhodné, protože je hlodavec rozkouše a spolyká, ale jsou nebezpečné i v tom, že když zvířátko v něm leží a dýchá, tak se dech sráží na stěnách a ty mohou začít plesnivět. A z toho kouká nějaká šeredná nemoc.
Sice dnes už na internetu najdeme takové produkty, které mají vespod něco jako akvárium a žebříky, aby se mohlo zvíře pohybovat nahoru do klece, ale ne vždy po takové ubikaci toužíme.
klec pro křečka
Rádi bychom, aby naši mazlíčci měli dost vzdušného prostoru, s možností nainstalování hraček, aby se nenudili.
K tomu potřebujeme jiné dno, než plastové, protože o rozkousání a následný útěk nestojíme.
Takže dáme plus mínus tisíc korun za klec a jdeme shánět někoho, kdo nám vyrobí nové dno, které bude vyhovovat životním podmínkám našich mazlíčků.
Všimli jste si, že se vyrábí „chrániče“ dna?Nesmyslné, nebezpečné a nevkusné mříže, které se položí nahoru pod samotnou klec a podestýlka je na dně. Pro zlámání pacek je to ideální!
Ještě jsem neviděla zvíře, které by nehrabalo v misce a nevyhazovalo jídlo ven. Bohužel v těchto klecích jim propadne dolů a zvířátko jen nešťastně kouká a neví, jak se k němu dostat.
 myš za mřížemi
Protože ale chovatelé nejsou s nabídkou trhu spokojeni, velice často se obrací na šikovného řemeslníka, který si rád přivydělá výrobou takových produktů.
Za sebe mohu říct, že když jsem musela mít svého mazlíčka prozatímně v kleci s plastovým dnem, nebylo to nic moc. Spousta dřevěných hraček ho dokázala zabavit, ale vidět, jak si mříž na chození vystýlá papírem a ještě si pod nohy dává obrácenou misku od jídla, je sice na pohled zábavné, ale zkusit se vžít do jeho tělíčka, už tak veselé není.
Chápu, že klec s plastovou výbavou je pro zákazníka levnější, ale pokud chovatel chce, aby jeho zvíře žilo v komfortu a ne v kleci, která hraničí s týráním, nezbývá mu, než si ještě připlatit.
Je dost smutné, že se prodávají zvířecí ubikace takové, které jsou naprosto nevyhovující, ale hlavně že jsou barevné.
Jestli chcete mít doma zvířátko v kleci, raději mu nejprve zajistěte opravdu kvalitní bydlení, ve kterém se bude cítit od začátku dobře. Možná by bylo nejlepší místo nákupu nekvalitního bydlení a předělávání, rovnou nechat vyrobit něco pořádného.